+420 494 532 202
 softbit@softbit.cz

Aktuality

Odvod minimálního zdravotního pojištění v případě překážek na straně zaměstnavatele

Dobrý den Vážení uživaté programu Mzdy SOFT PC,

rádi bychom Vás informovali o zadávání Odvodu minimálního zdravotního pojištění v případě překážek na straně zaměstnavatele, do programu Mzdy SOFT PC.

Za jistých okolností může u zaměstnanců, kteří požádali o srážení minimálního zdravotního pojištění, dojít k situaci, kdy z důvodu překážek na straně zaměstnavatele bude vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ na zdravotní pojištění. V tomto specifickém případě nastává situace, kdy zaměstnavatel má hradit celé pojistné (13,5%) z rozdílu mezi hrubou mzdou a minimálním vyměřovacím základem na zdravotní pojištění. Jelikož se nejedná o pojistné z příjmů ze závislé činnosti, odpovídající částka zdravotního pojištění za zaměstnavatele nebude vstupovat do základu daně (superhrubé mzdy).

Např. situace, kdy zaměstnanci s měsíční mzdou 15000kč bude z důvodů překážek na straně zaměstnavatele vyplácena náhrada 12000Kč. V tom případě bude vyměřovací základ nižší než požadovaných 14600Kč a pojistné z rozdílu 14600-12000=2600kč bude celé hradit zaměstnavatel.

Zadání ve mzdách Access:

Jak zadat odvod minimálního zdravotního pojištění v případě překážek na straně zaměstnavatele v programu Mzdy SOFT PC naleznete zde.

Odkazy na související zákony:

Výklad ohledně formulace v zákoně „Pokud je vyměřovací základ nižší z důvodů překážek na straně organizace,16) je tento rozdíl povinen doplatit zaměstnavatel.“ zjišťujeme. Tzn. hlavně případ, pokud zaměstnanec ani v běžném měsíci nedosahoval minimálního vyměřovacího základu, zda i v tomto případě bude v případě překážek na straně zaměstnavatele hradil celé pojistné z doplatku do minimálního vyměřovacího základu zaměstnanec či zaměstnavatel. Jakmile se nám podaří zjistit správný výklad, článek doplníme.

Přejeme Vám příjemnou práci s programem

Váš tým Softbit software s.r.o.

Poznejte blíže všechny naše služby

 

Chcete více informací?

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme a vybereme ideální produkt na míru Vaší společnosti či organizace.

SOFTbit software s.r.o.

Společnost se zaměřuje na vývoj a distribuci vlastních ekonomických informačních systémů. Zajišťujeme plnou podporu výpočetní techniky i metodiky vedení účetnictví.

 

© 2021 SOFTbit software

Kontakty

Softbit Software s.r.o.
Nad Dubinkou 1634
516 01 Rychnov nad Kněžnou

IČO: 274 73 716
DIČ: CZ27473716

Po - Pá: 8-12 / 13-16